عوامل جنسیتی در سرطان

واقعیت این است که این رفتارها وقتی موضوع ,ابتلا به سرطان , انتخاب درمان و عوارض جانبی باشد میتواند شدت بگیرد و یا کاهش یابد.

دکتر جوانا لین از مرکز غده شناسی سنگاپور در بازدید خود از بیمارستان تخصصی سرطان بیکن به این موضوع اشاره کرد که ” عکس العمل زنان و مردان در زمان شیمی درمانی متفاوت است. تفاوت اصلی در زنان و مردان این است که در زنان مسئلهء ظاهر بسیار مهم است. مثلا از دست دادن موها که برای زنان  مخصوصا در سن زیر 60 سال بسیار مهم است.”

“برداشتن سینه در موارد درمانی سرطان سینه همچنین یکی از مسائلی است که زنان در آن بسیار حساس اند. این تغییرات فیزیکی میتواند ضربه های قابل توجه روانی و عاطفی به زنان وارد کنند.”

“مردها معمولا توجه کمتری به مسائلی همچون از دست دادن موها دارند, اما آنها دوست ندارند در طول درمان در مورد مسائل خود صحبت کنند.”

مطمئنا همهء ما زنانی را میشناسیم که به ظاهر خود توجه زیادی ندارند و همچنین مردانی را میشناسیم که مراقبت های پوستی شان از همسران شان بیشتر است اما مسئلهء مهم آن است که انگیزه ها و اولویت ها در هر دو جنس میتواند فاکتور مهمی در فراهم آوردن درمان و مراقبت توسط پزشک و پرستار فرد باشد.

برای نمونه میزان پیشرفت یک مربی در آموزش هایش بستگی به انگیزهء ورزشکار دارد. اگر فرد مراقب با نوع رفتارهای بیماران در جنسیت های مختلف و در هنگام تشخیص سرطان در آنها آشنا باشد, میتواند عکس العمل مناسب تری در برابر آنها نشان داده و در راهبرد درمان بیمار کمک بیشتری کند.

دکتر لین همچنین خاطر نشان کرد که ” در بیشتر موقعیت ها بیماران در مورد نگرانی های درونی شان با پزشک شان صحبت نمیکنند.اغلب اوقات این به این دلیل است که پزشک وقت کافی ندارد و یا به نظر بیمار این این گونه می آید. و یا بیمار حس میکند که نیازی نیست که با صحبت کردن در این موارد به پزشک خود زحمت گوش کردن را بدهد.”این بستگی به موقعیت دارد

در مقاله ای به نام  “روانشناسی سرطان ” نوشتهء لزلی جانستون در مجله ای برای بیماران سرطانی در آمریکا, اونوشته است ” چگونگی سازگاری احساسی بیمار در مقابله با این واقعیت به فاکتورهایی شامل نوع سرطان, مرحله ای که سرطان در آن است, سن بیمار, وضعیت تاهل ,قومیت, فرهنگ ,حرفه و از همه مهم تر جنسیت بستگی دارد. محل سرطان  هم در روحیهء بیمار تفاوت زیادی ایجاد میکند.”

“اگر سرطان در معده باشد, به نظر می آید که سرطان فقط به معده آنها حمله کرده و نه به هویتشان. اما اگر سرطان از نوع سینه, تخمدان ,بیضه و پروستات باشد این مانند آن است که سرطان به تمام هویت فیزیکی آنها , نحوه زندگی شان و حتی روابط جنسی شان صدمه وارد کرده است. وهر چیزی که داشتند را از آنها ربوده است.”

در زنان و مردان ریسک ابتلا به سرطان در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود. بر اساس آخرین آمار سرطان وزارت بهداشت مالزی (2006), 5 سرطان شایع در مردان عبارتست از سرطان کلن و راست روده , شش ,نازوفارنکس ( بینی و راه های تنفسی), پروستات و کبد.

همچنین سرطان های شایع در زنان عبارتست از سرطان سینه , کلن و راست روده, دهانه رحم ورحم, تخمدان ها و غده تیروئید.( جدول 10 سرطان شایع در زن و مرد را مشاهده فرمایید).

درحالی که سرطان در ارگان های جنسی زنانه (مانند سینه, تخمدان , رحم ,دهانه رحم) و  ارگان های جنسی مردانه (مانند پروستات و بیضه ) میتوانند در نحوهء نشان دادن فرد به عنوان یک زن ویا یک مرد تاثیر بگذارد, این تاثیر در زنان بیشتر است.

از هر پنج زن مبتلا به سرطان چهار نفر آنها مبتلا به سرطان ارگان تولید مثل و جنسی هستند, ودر صورت احتمال خارج کردن ارگان مورد نظر و یا تغییر در عملکرد ارگان میتواند در شکل فیزیکی بدن و روابط زن با همسرش تاثیر بگذارد.

دکتر محمد ابراهیم وحید, رئیس جامعهء غده شناسی مالزی و متخصص غده شناسی این روند را در بیماران خود مشاهده میکند

“مطمئنا , وقتی یک مرد در ارگان جنسی خود دچار مشکل شود به این معنا نیست که او در زندگی زناشویی خود شکست می خورد, در موارد بسیار زیادی می توان دید که همسران آنها در کنارشان میمانند. گاهی اوقات, بعضی از عمل های جراحی و یا داروهای خاصی میتواند به آنها کمک کند. اما در بعضی نقاط مردان موضوع را می پذیرند به زندگی عادی خود ادامه میدهند”

اما زنانی که مسئول اند تا وظیفهء خود را به عنوان همسر و مادر انجام دهند, راه سخت تری را در پیش دارند.برای مثال, زنانی که تحت درمان سرطان تخمدان هستند ممکن است در هنگام مقاربت جنسی دچار درد شوند و این موضوع آنها را در روابط جنسی شان گوشه گیر تر کند.

” این ممکن است روابط زناشویی را دچار مشکل کند. من حتی بیماری داشته ام که از اینکه باید پس از تحمل شیمی درمانی برای همسرش آشپزی کند شکایت می کرد.”

/ 10 نظر / 31 بازدید
سینوهه

سلام ممنون از حضورتون. خداوند دوست خوبم منصور خان رو رحمت کنه[گل]

بی بی گل

مهیار منم حالم چندان خوب نیست و همه اش بیمارستانم منم رفتنی ام. نمیدونستم ستاره رفت همیشه به یاد منصور بودم و سر هر نماز دعاش میکنم تو وبشو خوب میچرخونی موفق باشی

ن.ر

خیلی عالی بووود

ن.ر

ببخشید فوت کردن ؟؟؟ [گریه][گریه]آقا منصور؟؟؟؟

داش علی

سلام.بسیار زیبا بود مطالب مفید.اما برای آینده بدون سرطانم ایشالله بهتره

ناهید

سلام دوست عزیز. مطالب خوندنیی رو گذاشتی. ازت ممنون. در عرض 2 ماه انواع مختلف این بیماری 3 تا عزیزانم رو دچار کرده، به همین دلیل دارم درباره س ر ط ا ن مطالعه میکنم و هر روز به هم ریخته تر از قبل میشم. مطالبی که اینجا خوندم خیلی کامل هست. برای کسب اطلاع بازم میام. به امید شفای همۀ بیماران[لبخند]

admin

سلام و درود فراوان خوبي ؟ وبلاگ قشنگي داري [قلب] منم يه وبلاگ کوچيک دارم وبلاگم داراي بازديد روزانه 1800 تا 2000 نفر و داراي رتبه گوگل 2 است وبلاگمو ببين اگر خوشت اومد و افتخار دادي منو با نام زير لينک کن و خبرم کن تا لينکت کنم lililililillترفندستانlililililil ضمنا وبلاگ من يه لينک باکس داره که اگر بزارمت تو لينک باکس هر موقع که بخواي ميتوني بياي و دقيقا متوجه بشي که از وب من چند نفر به وب شما اومدن و چند بار روي لينک شما کليک شده اين لينک باکس در موتور جستجوگر گوگل هم قرار داره و داراي بازديد فوق العادس منتظر جواب شما هستم [گل] www.masoudpc.blogfa.com

admin

سلام دوست گلم من شما رو در لينک باکس قرار دادم براي ديدن لينکتون بعد از اينکه به وبم اومديد روي گزينه زير کليک کنيد لينک باکس ترفندستان اين گزينه در کادر بالاي صفحه قرار داره در داخل لينک باکس جلوي نام لينکتون داخل پرانتز () تعداد بازديد هايي که از وب من به وب شما اومدن و تعداد کليک هايي که روي لينکتون شده نوشته شده مثال : سرطان پایان زندگی نیست (5) اين يعني تا به حال 5 بار از وب من بازديد کننده به وب شما اومده اگه پيدا نکردي اين آدرس لينک باکسه http://0845.com/linkbox موفق و پيروز باشيد [گل]

ناهید

سلام. روزتون بخیر دوست عزیز یه راهنمایی میخوام ازتون، البته اگه امکانش هست. من هیچ شناخت و اطلاعاتی دربارۀ نحوۀ برخورد با این بیماران ندارم، نمیدونم چه جوری باید بهشون امید و روحیه بدم، نمیدونم وقتی مدام حرف از مرگ و درد و ناامیدی میزنن باید چیکار کنم، باید خودمو بزنم به اون راه و شادی بهشون منتقل کنم یا باهاشون همدردی کنم؟ امیدوارم بتونید راهنماییم کنید چون وقتی تو شرایط قرار میگیرم واقعا از هر عکس العملی عاجز میشم. کمکم کنید

آریانا

برام سخته باور کنم اون مرده...مطمعنم هنوز هست این نوشته ها آشنایی داره فقط اونه که میتونه اینارو بنویسه من اینو میدونم بهش ایمان دارم