سلنیوم در پیشگیری از سرطان بی‌تاثیر است .

پزشکان در یک آزمایش جدید دریافته‌اند سلنیوم که یکی از منابع غنی آن مغز خشکبار است در پیشگیری از سرطان تاثیری ندارد.

این پزشکان تاکید کردند در حال حاضر هیچ مدرک مستدلی وجود ندارد که تایید کند مصرف دوز بالای سلنیوم بعنوان یک مکمل معمول رژیم غذایی می‌تواند از بروز سرطان پیشگیری کند .

به گزارش خبرگزاری رویترز، سلنیوم یک ماده معدنی است که وجود آن در بدن انسانها ضروری است و در خاک و سنگ‌ها نیز یافت می‌شود در حالی که دوز توصیه شده برای مصرف روزانه این مکمل برای افراد بالغ بین 30 تا 55 میکروگرم درروز متغیر است.

این پزشکان خاطرنشان کردند که برخی از شرکتهای تولید کننده این مکمل ادعا می‌کنند که مصرف دوز بیشتر سلنیوم مزایای سلامتی بیشتری ‌خواهد داشت و در پیشگیری از سرطان نیز موثر است.

دکتر مارکو ونیستی یکی از متخصصان در این بازبینی مطالعاتی در دانشگاه مودینا و ریگیوامیلیا در ایتالیا در این رابطه گفت: ما هنوز تصویر دقیقی از چگونگی اثرگذاری سلنیوم بر سلامت انسان در اختیار نداریم.

دکترونیستی و دستیاران وی با هدف تمرکز دقیق‌تر روی اثرگذاری سلنیوم به ویژه در مورد سرطان 55 مطالعه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این مطالعات رابطه بین سلنیوم با انواع مختلف سرطان را بررسی کرده بودند. آنها در بیشتر این «مطالعات مشاهد‌ه‌ای» بررسی کردند که افراد داوطلب هر روز چه مقدار سلنیوم دریافت می‌کنند یا مقدار این عنصر در خون یا ناخن آنها چقدر است و سپس احتمال ابتلا به سرطان در این افراد ظرف دو سال بعد بررسی می‌شود.

در مطالعات مشاهده‌ای معلوم شد که مصرف این عنصر مقدار بسیار کمی خطر ابتلا به سرطان را بیشتر در مردان کاهش می‌دهد اما از طرفی در آزمایشات بالینی با انتخاب اتفاقی شرکت کنندگان معلوم شد که مصرف سلنیوم تاثیری در کاهش خطر بروز سرطان ندارد.

دکتر وینستی تاکید کرد انجام مطالعات بیشتر مورد نیاز است تا مشخص شود که دقیقا چه مقدار از دوز روزانه سلنیوم برای سلامت انسان مفید است.

/ 1 نظر / 9 بازدید
دختر عمو نیلوفر

سلام ای کاش ماهم زود ترمیفهمیدیم که چقدر راه برای درمان سرطان هست شاید الان منصور هم زنده بود وباز هم برای زندگیش تلاش میکرد مهیار جان ممنونم اگر الان منصور هم اینجا بود همین کار رو میکرد تو هم میتونی به بقیه کمک کنی تا اون هاهم اطلاعات تورا به بقیه برسونن تا عمر طولانی تری و با سلامت بیشتری زندگی کنن ممنون [نیشخند] خدا حافظ[خداحافظ][گل][گل][سبز]