تا شقایق هست زندگی باید کرد

 گویچه ‌های سفید خون (گلبولهای سفید) که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند
گویچه‌های قرمز خون (گلبولهای قرمز خون) که اکسیژن را به بافتها حمل کرده و فرآورده های زائد را از اندامها و بافتها جمع آوری می کنند
پلاکتها که وظیفه انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی را بر عهده دارند

سرطان خون (لوسمی) نوعی بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گویچه‌های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می شود.

لوسمی یا لوکمی leukemia ریشه در زبان لاتین به معنای "خون سفید" دارد و فرآیند تکثیر، خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می ‌کند. اجتماع این یاخته های سرطانی در خارج از مغز استخوان، موجب تشکیل توده هایی در اندامهای حیاتی بدن نظیر مغز و یا بزرگ شدن غده های لنفاوی، طحال، کبد و ناهنجاری عملکرد اندامهای حیاتی بدن می شوند.

لوسمی شایع ترین سرطان اطفال در جهان است

.

‎لوسمی براساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند بیماری به دو دسته حاد (acute) و مزمن (chronic) تعریف می شود.

۱- لوسمی حاد، رشد سریع همراه با تعداد زیادی گویچه‌ های سفید نارس است و مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار کوتاه است.

۲- لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بیشتری یاخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالینی آن دارد.

لوسمی نیز با توجه به نوع یاخته موجود در بافت مغز استخوان که دچار تراریختی و سرطان شده است تعریف می شود و اشکال مختلفی از این نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.

لوسمی بر اساس نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به دو دسته تقسیم می شود:

لنفوئیدی (lymphocytic) یا لنفوبلاستی ( lymphoblastic)-1-
میلوئیدی ( myelogenous )-2-

با توجه به طبقه بندی فوق، شایع ترین اشکال لوسمی بر اساس سرعت پیشرفت روند بیماری و نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به چهار گروه تقسیم می شود که عبارتند از:

۱- لوسمی لنفوئیدی یا لنفو بلاستی حاد: لوسمی لنفو بلاستی حاد بیماریی است که در آن تعداد بسیار زیادی از گویچه های سفید خون که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند و "لنفوسیت" نامیده می شوند و هنوز به طور کامل تکامل نیافته اند دچار اختلال شده و بطور فزاینده ای در خون محیطی (blood peripheral) و مغز استخوان یافت می شوند. علاوه بر این، تجمع این یاخته ها در بافتهای لنفاوی باعث بزرگ شدن این اندامها می شود. ازدیاد لنفوسیتها نیر منجر به کاهش تعداد سایر یاخته‌های خونی مانند گویچه‌های قرمز و پلاکت ها شده و این عدم تعادل یاخته‌های خونی منجر به کم خونی، خونریزی و عدم انعقاد خون می شود. مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار سریع و کوتاه است. لوسمی لنفوبلاستی حاد، شایع ترین نوع لوسمی در اطفال است که اغلب در کودکان بین سنین ۲ تا ۶ سال تظاهر می کند. گروه سنی دیگری که در مقابل این بیماری بیش از بقیه آسیب پذیر هستند، افراد بالای ۷۵ سال را تشکیل می دهند.

۲- لوسمی میلوئیدی حاد: تراریختگی یاخته های "میلوئید" گویچه های سفید خون است که فرآیند تکثیر و خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می ‌کند. این نوع سرطان دارای چندین زیرگونه و میانگین سن ابتلا به آن ۶۴ سال است. این نوع لوسمی در مقایسه با لوسمی لنفوسیتی حاد کمتر در کودکان دیده می شود اما کودکان مبتلا به سندرم دان (Down Syndrome) در سه سال ابتدایی زندگی استعداد بیشتری برای ابتلا به آن دارند.

۳- لوسمی لنفوئیدی مزمن: شایع ترین نوع لوسمی بزرگسالان است. طیف رشد و پیشرفت این نوع لوسمی بسیار کند و آهسته است و اغلب در افراد سالمند تظاهر می کند. میانگین سن بروز لوسمی لنفوئیدی مزمن ۶۰ سال است و ابتلا به آن در سنین پایین تر از ۳۰ سال بسیار غیر طبیعی و در کودکان بسیار نادر است. این نوع لوسمی در مردان بالای ۵۰ سال شایع تر است و اغلب به طور تصادفی و هنگام معاینات و آزمایش معمولی خون که افراد برای تشخیص بیماری های دیگر انجام می دهند، تشخیص داده می ‌شود

۴- لوسمی میلوئیدی مزمن:

این نوع لوسمی یک بیماری اکتسابی ناشی از یک نوع ناهنجاری در کروموزوم ۲۲ یاخته ‌های مغز استخوان است. لوسمی میلوئیدی مزمن در مردان بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال شایع تر است و افرادی که تحت تشعشعات یونیزه و یا تماس با بنزین و مشتقات آن قرار داشته اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

علائم هشدار دهنده سرطان خون لوسمی):

)
احساس ناخوشی عمومی
تظاهر لکه‌های دانه اناری زیرجلدی پوست (petechiae)
لخته یا منعقد نشدن خون در پی ایجاد زخم یا بریدگی
ضعف و خستگی مفرط
عفونتهای مکرر و عود آنها
دردهای استخوان و مفاصل
تنگی نفس در اثر فعالیت
تب و لرز و نشانه های شبه سرماخوردگی
رنگ‌ پریدگی پیشرونده
تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی، طحال و کبد
احساس سیری و بی‌اشتهائی
کم خونی
خواب‌آلودگی
خونریزی مکرر بینی
تورم و خونریزی لثه ‌ها
ضعف و لاغری ممتد

علاوه بر نشانه های فوق ممکن است عوارضی در بیمار ظاهر شود که به اجتماع یاخته ها و سرایت سرطان به اندامهای دیگر بدن مربوط باشد. در چنین مواردی بیمار از سردرد، حالت تهوع و استفراغ، کاهش سطح هوشیاری، تشنج، دید مضاعف، فلج اعصاب مغز، عدم‌‏ حفظ تعادل، تورم در ناحیه گردن و صورت شکایت می کند

سبب شناسی: سرطان زایی لوسمی

 

بیماری لوسمی یک فرآیند پویا است که توسط متغیرهای ناشناخته و مستقل متعددی موجب تغییرات مولکولی یاخته شده و منجر به تداخل در سیستم تکثیر یاخته های مغز استخوان می‌شود. عامل مستعد و پیشتاز در تظاهر لوسمی مانند هر سرطان دیگری به هم خوردن نظم تقسیم یاخته ‌ای است.

تحقیقات آماری و بالینی روند بدخیمی بیماری لوسمی را به این عوامل ارتباط می دهند:
جنس- لوسمی در مردان بیشتر تظاهر می کند
سابقه قبلی ابتلا به برخی از بیماری های خونی و یا سابقه قبلی به سرطان
عوامل ژنتیکی و استعداد میزبان: عوامل ژنتیکی از جمله نقایصی در کروموزوم‌ها و انتقال ژن معیوب
تشعشع- افرادی که در معرض تابش اشعه های یونیزه و یا هسته ای و سرطانزا قرار گرفته اند
اعتیاد به دخانیات
آلاینده های موجود در هوای محیط زیست و محل کار- ( مواد یونیزه ، مواد صنعتی و شیمیایی سمی مانند بنزین ومشتقات آن)
نارسایی مکانیسم ایمنی طبیعی بدن
سن- در میان بزرگسالان، استعداد ابتلا به لوسمی با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. افراد بالای ۵۵ سال باید بیشتر مراقب علائم هشدار دهنده این بیماری باشند.
الگوهای غربالگری لوسمی

با توجه به وضیعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخیص لوسمی ممکن است شامل:

-آزمایش خون1: در شرایط طبیعی گویچه ‌های سفید بالغ در خون محیطی (peripheral) یافت می‌شوند ولی زمانی که گویچه‌های سفید نارس که باید در مغز استخوان باشند به مقدار زیادی وارد خون محیطی می ‌شوند عمدتا می تواند نشانه سرطان‌های خون (لوسمی) باشد. آزمایش خون و ‏ شمارش‌‏‎ و بررسی یاخته های شناور خون اولین گام‎ جهت ‎تشخیص‌‎ لوسمی‌ است.‏‎ نمونه برداری یا بیوپسی (biopsy)  2- مغز استخوان: بررسی میکروسکوپی از نمونه بافت سرطان بسیار مهم است زیرا مطمئن ترین روش برای تشخیص لوسمی و نوع آن به حساب می آید. نمونه برداری از مایع مغز نخاع و نمونه برداری از غدد لنفاوی نیز از روش های تشخیصی سرطان خون است. سازگاری بافتی (Tissue matching) -۳-: یاخته ها دارای انواع پروتئین های مختلف بر روی سطح خود هستند که از این پروتئین ها در آزمایش های ویژه خون برای تشخیص سازگاری بافتی استفاده می شود. موفقیت در پیوند مغز استخوان به تشابه و سازگاری مغز استخوان فرد دهنده با مغز استخوان فرد گیرنده بستگی دارد که از طریق این آزمایش سنجیده می شود. بررسی کروموزومی (cytogenic analysis):- ۴-  از دیگر اقدامات تشخیص ژنتیکی در افتراق انواع لوسمی استعکسبرداری از قفسه سینه با تابش اشعه X - تشخیص طیف پراکندگی یاخته های مهاجم و غده های لنفاوی متورم در ناحیه قفسه سینه است. سی تی اسکن (Computerised tomography scanدر این روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ایکس، تصویری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از این طریق پراکندگی سرطان به بخش های دیگر بدن مشخص می شود. -5 پرتونگاری با استفاده از تشدید میدان مغناطیسی (MRI Scan) - این آزمایش مشابه سی تی اسکن است با این تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطیس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در این آزمایش بیمار به مدت ۳۰ دقیقه به طور ساکن درون اتاقک این دستگاه می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه می شود. 6- سونوگرافی (Ultrasound) در این شیوه از امواج صوتی جهت بررسی ساختار اندامها استفاده می شود.

7- معاینات بالینی: بررسی وضعیت غدد لنفاوی، طحال، کبد و دیگر اعضای بدن است

الگوهای درمان لوسمی

 

فرآیند درمان لوسمی برای هر شخص معین با شرایط بیماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد. علاوه بر الگوهای رایج برای درمان انواع سرطان همچون شیمی درمانی و اشعه درمانی، از جمله می توان به روش های درمانی زیر اشاره کرد:

- درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک - که مشتمل بر بازسازی، تحریک،‌ هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار است و با استفاده از آنتی‌ بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گیرد.

- جراحی - راهیابی یاخته های مهاجم لوسمی به سایر اندامهای بدن اغلب موجب تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی و طحال و کبد می شود. الگوی درمانی محل ضایعه طحال، برداشتن آن از طریق جراحی "اسپلینکتومی" (splenectomy) است.

- پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های پایه ( Stem cell ) - جایگزینی مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند. شایع ترین اشکال پیوند مغز استخوان عبارتند از:

پیوند "اتولوگ" (autologous) طی این نوع پیوند بیمار بافت پیوندی ( مغز استخوان ) خود را دریافت می کند. در این روش مغز استخوان بیمار را خارج و آن را در معرض داروهای ضد سرطان قرار می دهند تا یاخته های بدخیم کشته شوند. سپس محصول بدست آمده را منجمد و نگهداری می کنند.
پیوند "سینژنئیک" Syngeneic - بیمار بافت پیوندی ( مغز استخوان ) را از عضو دیگر دو قلوی مشابه خود دریافت می کند. در این روش ابتدا بوسیله مقادیر زیادی از داروهای ضد سرطان همراه یا بدون پرتو درمانی،‌ تمام مغز استخوان موجود در بدن بیمار را از بین می برند.سپس از عضو دیگر دو قلوی مشابه که شباهت بافتی زیادی با بدن بیمار دارد، مغز استخوان سالمی را تهیه می کنند .
پیوند "آلوژنئیک" allogeneic : بیمار بافت پیوندی را از فردی غیر از خود یا دو قلوی مشابه خود (مثل برادر، خواهر، و یا هر یک از والدین و یا فردی که هیچگونه نسبتی با بیمار ندارد) دریافت می کند. این فرد باید سازگاری بافتی نزدیک با بدن بیمار داشته باشد .

پس از تهیه بافت پیوندی از روش های فوق، به بیمار مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی همراه یا بدون پرتو درمانی می دهند تا باقیمانده مغز استخوان وی تخریب شود. در مرحله آخر مغز استخوان سالم را گرم کرده و بوسیله یک سوزن و از طریق سیاهرگ به بیمار تزریق می کنند تا جانشین مغز استخوان تخریب شده شود. پس از ورود بافت پیوندی به جریان خون، یاخته های پیوند زده شده به مغز استخوان هدایت شده و به تولید گویچه ‌های سفید خون، گویچه‌ های قرمز خون و پلاکتهای جدید می پردازند. ابتلاء به عفونت و خونریزی، تهوع، استفراغ، خستگی، بی اشتهایی، زخمهای دهانی، ریزش مو و واکنشهای پوستی از جمله عوارض جانبی پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های پایه (Stem cell) است.

امروزه با کاربردهای جدید الگوهای درمان پیوند مغز استخوان و درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک و داروهای جدید ضد سرطان و پیشرفت های علم ژنتیک و ساختار های ژن های انسانی امیدهای تازه ای برای غلبه بر این بیماری بوجود آمده است

امیدهای تازه برای درمان سرطان خون

 

  ژانویه 2011

وقتی فرزندان‌تان شاکی می‌شوند که آموختن ریاضیات هیچ فایده‌ای آنها در زندگی آنها ندارد به آنها بگویید آیا می‌دانستید ریاضیات می‌تواند سرطان را درمان کند. تحقیقات اخیر محققان نشان داده است بیماران مبتلا به سرطان خون رده میلیویید می‌توانند به کمک تزریق واکسن در زمان معین درمان شوند...

در شماره 20 ژوئن مجله زیست‌شناسی پی.ال.اُ.اس پزشکان توضیح داده‌اند که چگونه توانسته‌اند با کمک علم ریاضی به ساخت این واکسن و درمان بیماری سرطان خون دست یابند.
به طور خلاصه محققان دانشگاه مریلند پس از تحقیقی 4 ساله روی مبتلایان به سرطان خون و اندازه‌گیری قدرت سیستم ایمنی بدن هر بیمار و مقایسه آن با میزان فعالیت سلول‌های سیستم ایمنی ضدسرطان خون به این نتیجه رسیدند که نه تنها دارو بلکه سیستم ایمنی بدن نیز در درمان بیماری نقش دارد. با شروع درمان‌ها سیستم ایمنی بدن نیز قدرت یافته و کار خود را با توان بیشتری آغاز می‌کند اما با رسیدن به مراحل پایانی درمان سیستم ایمنی نیز کم‌کم ضعیف می‌شود، در این مرحله هنوز سلول‌های سرطانی وجود دارند وگر چه کم هستند ولی سبب ضعیف شدن سلول‌های ایمنی می‌شوند.

متاسفانه در همین زمان از درمان است که احتمال مقاومت سلول‌های سرطانی به دارو پیش می‌آید. محققان متوجه شده‌اند که تزریق واکسن در اوایل شروع درمان ناکارآمد خواهد بود و تنها تزریق آنها در زمان مناسب می‌تواند سبب ریشه‌کن شدن بیماری شود. زمان این تزریق هم در بیماران متعدد متفاوت بوده و با کمک ریاضیات قابل محاسبه است. هم‌اکنون محققان در پی انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه و آماده‌سازی نمونه‌های حیوانی برای آزمایش هستند. هزینه تحقیقات نیز از طرف انستیتو ملی سرطان، جامعه سرطان آمریکا و بنیاد ملی علوم آمریکا پرداخت خواهد شد

بیماری سرطان خون از جمله عوارضی است که به علت رشد و تکثیر خارج از کنترل رده‌های گوناگون سلول‌های خونی، احتمال بروز ضعف ایمنی و در نتیجه عوارض ناشی از آن زیاد است.

یکی از عوارضی که به علت ابتلا به سرطان خون ایجاد می‌شود، ضعف دستگاه ایمنی و اختلال در فعالیت دستگاه دفاعی بدن علیه موجودات و اجسام بیگانه است.

بیمارانی که به سرطان خون دچار می‌شوند، در معرض ابتلا به انواع عفونت‌ها قرار دارند و این موضوع موجب می‌شود که در یک چرخه معیوب، سرطان خون موجب آسیب‌ دستگاه ایمنی و آسیب ایمنی موجب مهار نشدن سلول‌های سرطانی شود. تزریق واکسن برای تقویت سیستم ایمنی و خاصیت ضدسرطانی آن از راهکارهای بسیار موثر برای تقویت بدن فرد بیمار در مقابل تهاجم سلول‌های بدخیم است.

محققان دانشگاه اوسپالا در سوئد موفق به کشف فاکتور جدیدی شدهاند که راه را برای درمان نوع علاج ناپذیر سرطان خون هموار میسازد.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این محققان در ابتدا به لحاظ مفهومی، مدل جدیدی را برای رشد و پیشرفت «میلومای چندگانه» ارائه کردهاند.
میلوما در واقع یکی از شایعترین انواع سرطان خون است که در حال حاضر راه علاجی برای آن شناخته نیست.
پژوهشگران سپس با استفاده از نمونههای بزرگی از بیماران سرطان خون مجموعهای از ژنها را شناسایی کردند که بوسیله مکانیسمهای اپی ژنتیکی در سلولهای سرطانی خاموش میشوند.
پژوهشگران دریافتهاند که خاموش شدن این ژنها میتواند منجر به رشد غیرقابل کنترل سلولهای سرطانی شود.
به گزارش سایت علمی ساینس دیلی، در این پژوهش محققان نوعی مواد بازدارنده را شناسایی کردهاند که رشد سلولهای سرطانی را در مدلهای جانوری مبتلا به میلوما کاهش میدهد. به گفته محققان؛ این راهکار جدید برای درمان میلومای چندگانه به تولید داروهای جدید منجر خواهد شدشرح این یافته در مجله آنلاین پلوس وان منتشر شده است. آرسنیک می‌تواند برای معالجه سرطان خون موثر باشد.

گروهی از پژوهشگران ایرانی به سرپرستی دکتر اردشیر قوام‌زاده می‌گوید که آرسینیک تری اکسید (Arsenic trioxide) را می‌توان به عنوان خط اول معالجه سرطان (سرطان حاد خون) بکار گرفت. آنها دریافتند که پس از دو دوره درمان ، علائم بیماری در بیش از 90% از 62 بیمار مورد مطالعه کاملا ناپدید شد. آرسینیک تری اکسید ، هم اکنون در بسیاری از کشورها به عنوان خط دوم معالجه سرطان خون بکار می‌رود. سالانه 20 هزار نفر در سراسر جهان به بیماری سرطان خون مبتلا می‌شوند.
براساس این مطالعه که در سازمان اروپایی تحقیقات و معالجه سرطان در ژنو عرضه شد، این شیوه می‌تواند برای معالجه سایر سرطانها ، مانند نوعی سرطان مغز استخوان موثر باشد. آرسینیک تری اکسید ، از طریق ایجاد تغییراتی در سلولهای سرطانی که باعث مرگ آنهامی‌شود،عملی می‌کند.


 واکسن جدید سرطان خون بزودی در ایتالیا آزمایش می‌شود

واکسن جدید سرطان خون ساخته شده در ایتالیا ، از ماه سپتامبر آینده ( شهریور ماه) در این کشور مورد آزمایش قرار می‌گیرد

روزنامه ایتالیایی "لارپوبلیکا" در شماره روز چهارشنبه خود نوشت: پس از ‪ ۵سال استفاده آزمایشی داروی "ایماتینیب " برای مبارزه باسرطان خون ، ‪ ۹۰درصد بیماران مبتلا به‌آن ، پس‌ازاستفاده ازاین دارو علاوه برزنده ماندن، از کیفیت زندگی خوبی نیز برخوردار شده‌اند.

این بیماران با خوردن یک قرص در روز بدون عوارض جانبی موفق به مبارزه بااین بیماری شده‌اند. درحالیکه برای ‪ ۱۰درصد دیگر این بیماران نسل جدیدی از دارو و یک واکسن در حال تهیه شدن است که از ماه سپتامبر امسال آزمایش های آن آغاز خواهند شد.

در ایتالیا سالانه ‪ ۶۰۰تا ‪ ۷۰۰نفر به بیماری سرطان خون مبتلا می‌شوند، که این افراد می‌توانند بطور رایگان از این دارو استفاده کنند.

ایماتینیب راه را برروی نسل جدیدی از داروها می‌گشاید زیرا به پایه مولکولی این بیماری حمله می‌کند، به این معنی که به ریشه آن ضربه می‌زند.

واکسن جدید که از ماه سپتامبر رسما بروی بیماران آزمایش خواهد شد ، قادر خواهد بود تاسیستم دفاعی بدن را علیه سلول‌های بیمار دگرگون سازد.

 

/ 10 نظر / 36 بازدید
سمیرا

سلام از دیدن و خوندن این مطلب بسیار خوب خیلی خوشحال شدم. ممنون

نیک آیین

سلام خیلی وقت بود اینجا نیومده بودم تحمل دیدن مزار منصور رو نداشتم. داداش من پر از امید بود . و هست و اون هنوز زنده است . خیلی دوستش داشتم و دارم . ممنون که وبلاگش رو نگه داشتید . آرزو داشتم فقط یک بار ببینمش و همین امسال که می خواستم بیام اون رفت . هیچ کس مثلش نبود و نیست . روح عزیزش شاد باشه . باز هم ممنون مهیار جان که وبلاگ داداشمون رو زنده نگه داشتی.بدورد.

آیلین

منصور جان سلام...... اینجا که میام و همه از خوبیت تعریف میکنن ناراحت میشم که چرا باهات حرف نزدم. بیشتر وقتا به خصوص موقع نماز و وقت دعا خیلی به یادت میافتم.......برام دعا کن چون چند روز سخت پیش رومه.......به خدا بگو دست منو بگیره که بی اون نمیتونم.........[گل][گل][گل]

ستاره

سلام من یه فایلو آماده کردم که خود منصور جان اونو خونده بودن ولی درش شکهایی داشت.من اونو میفرستم بخونید دیگه هرجور خودتون صلاح میدونید و یه شعرم هست اگه خواستین تو وبلاگ بزنید ممنون

eliya

vagan hamintore ta shagayeg hast zendegi bayad kard.webloge fogoladeye darin.age mayel be tabadole link hastin mano ba moshakhasate zir link konin bad begin ba che nami linketoon konam.behemoon sar bezanin. ماجراهای دوران نامزدی ما زیر یک سقف

ستاره

سلام [ناراحت] همش دارن منو میزنن.[گریه] منصور بیا بزنشون[مغرور]

امين

سلام من امروز براي اولين بار وبلاگ اقا منصور رو ديدم و خوندم خيلي ناراحت شدم . منم 4 ساله كه بيمارم پارسال پيوند شدم الان خدا رو شكر حالم خوبه ودعا ميكنم كه همه مريضا شفا بگيرن و روح منصور هم شاد باشه.

محمد

براي اولين بار و اخرين بار اين وبلاگ رو ديدم .مطالب رو تقريبا از پايين به بالا خوندم. تمام حوادث اخير زندگي آقامنصور مثل يك سريال مستند از جلوي چشمم گذشت روحش شاد. ممنون كه اين وبلاگ رو نگه داشتي باعث انگيزه ي فراواني براي اهداي مغز استخوان در ما شد .

سپیده

این برا آقا امینه....آقا امین آقا منصور هنوز زندستاااا.که میگی امیدوارم که روح منصور هم شاد بشه....از این دعاها برا منم بکنید کعه همین روزاس که بخاطر سرطان خونم ریق رحمت رو سر بکشم...خدایا مارا بیامرز...[رویا]