پیوند مغزاستخوان

سلام

دوست عزیزی به نام گندم، در یکی از کامنت ها از من خواست تا در مورد پیوندم بنویسم ، منم نوشتم. در ضمن در جواب دوست خوبم جیمز باید بگم سرطان کبد در ایران با پیوند کبد قابل درمانه و چند وقت پیش در اخبار یه مادر ایرونی رو نشون داد که قسمتی از کبدش رو به دخترش اهدا کرده بود، همونطور که می دونید کبد تنها عضو بدنه که می تونه خودش رو ترمیم کنه.

و اما پیوند مغزاستخوان :

پیوند مغزاستخوان در تقسیم بندی به دو دسته تقسیم میشه اما مراحل درمان یکی هست

1. اتولوک : در پیوند اتولوگ خون مغزاستخوان از خود بیمار گرفته می شود و بعد از کشت در آزمایشگها و جدا کردن سلول های سالم مجددا در هنگام پیوند به شخص تزریق می شود.

2. آلوژن : در پیوند آلوژن خون مغزاستخوان از یکی از آشنایان نزدیک بیمار که از لحاظ ژنتیکی به شخص بیمار نزدیک است، گرفته می شود و بعد از کشت در آزمایشگها و جدا کردن سلول های مادر، در هنگام پیوند به شخص تزریق می شود( پیون من از نوع آلوژن بود)

در مورد چگونگی گرفتن خون مغز استخوان از بستگان یا خود شخص اطلاعات دقیقی ندارم.

 

بعد از دو دور شیمی درمانی (دور اول وین کریستین و دور دوم فلنگ) دکتر خوبم خانم معینی نیا به من گفتند که شیمی درمانی روی من جواب نداده و بهترین راه اینه که پیوند مغز استخوان انجام بدم. قبل از پیوند به شما 6تا برگ میدن وشما باید هر برگ رو به یک متخصص نشون بدید و تایید اون متخصص رو بگیرید. این متخصصان عبارتند از متخصص ریه و مجاری تنفسی، متخصص قلب، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص دستگاه گوارش، متخصص دندان(دندانپزشک)، این شیشمی هم متخصص نیست و یه آدمه بیخوده اما باید تاییدش رو بگیرید و اونم مشاوره.

بعد طی این مراحل و یک سری مراحل دیگر بالاخره شما رو در بخش پیوند بستری میکنند.

قبل از بستری شدن باید موهای تمام بدن رو از ته بزنید و در هنگام ورود به بخش باید با یک نوع بتادین خودتون رو بشورید و لباس بخش رو تنتون کنید و به اتاق خودتون برید، چند دقیقه بعد به شما یک سی وی لاین نصب میکنن، سی وی لاین یک لوله ی باریک پلاستیکی است که جهت تزریق دارو به شما وصل میشه برای این کار قسمت بالای سینه سمت راست رو بی حس کرده و با ایجاد یک سوراخ کوچیک یه لوله ی نازک رو درون رگتون قرار میدن(درد  نداره چون بی حسش میکنن)

پس از نصب سی وی لاین یک عکس از قفسه ی سینه گرفته میشه تا مطمئن بشن لوله در جای درست قرار گرفته یا نه. پس از اون تزریق سرم به شما شروع میشه و هر روز از شما خون میگیرن و وضعیت شما بررسی میشه. معمولا شیمی درمانی به صورت قرص و سرمه، اول به شما سرم وصل میشه و سپس در طی 3 روز هر روز 3بار و هر بار 45 قرص روباید با یک لیوان آب و در کمتر از20 دقیقه بخورید و باید تلاش کنید که بالا نیارید. (البته یکی از اون سه بار باید 50 تا قرص بخوری)

این قرص ها جزو مراحل شیمی درمانی به حساب میان و پس از تموم شدن قرص ها که باید اسمش رو حفظ باشی اما من یادم رفته که چی بود به شما یه کیسه خون وصل میکنن و پس از اتمام کیسه ی خون، پرستار به شما اعلام میکنه پیوندتون مبارک.

پس از تزریق سلول های مغزاستخوان هر روز به شما سرم های دارویی، غذایی و قندی نمکی تزریق میکنن و به شما قرص های بعد از پیوند رو میدن و منتظر میمونن تا شما یک تب 39 تا 40 درجه کنید. بعد از این تب بازم منتظر میمونن (ای بابا، حوصلشون سر نمیره؟) تا شمارش سلول های شما به یک حد مطلوب برسه و بعد شما رو مرخص می کنن. این تقریبا خلاصه بود.

توی این مدت از زندگی لذت ببرید ، کتاب بخونید و اینقدر هم این سؤال (چرا من؟) رو از خودتون نپرسید چون وقتتون رو تلف کردید، من جوابش رو دارم و بهتون میگم . شما از سوی خدا انتخاب شدید و خدا شما رو دوست داره اما خدا می خواد با این آزمایش مطمئن بشه که شما چقدر بهش ایمان دارید، اگر نا امید باشید یعنی به سمت شیطان رفتید و اگر امیدوار باشید و تلاش کنید، خدا خودش به کمکتون میاد این موضوع رو باور کنید و ساده از اون نگذرید.

برای کامل کردن مطلب بالا باید بگم که توی بخش پیوند هر بیمار در یک اتاق انفرادی بستری میشه که یک طرف اون شیشه هست( برای ملاقات کننده ها)، هر اتاق یک حمام و دستشویی داره و هرروز ساعت 6 و نیم باید برید حموم و لباس و رو تختی رو عوض کنید و هر 6 ساعت باید با سه سرمی که روی میز کنار تخت شما قرار داره دهانشویه کنید، هر بار ادرار میکنید باید مقدارش رو اندازه بگیرید و به پرستارتون اعلام کنید. در کنار تخت 2تا آیفون هست که یکی برای صحبت با ملاقات کننده ها و دیگری برای صحبت کردن با سرپرستار و یا سایر بیماران همون بخشه.

بعد از پیوند تا 6 ماه باید در یک اتاق قرنطینه باشید و شرایط همون بیمارستان رو واستون پیاده کنن. توی این 6ماه فرصت خوبیه تا هر کتابی که دوست دارید بخونید، فقط یک ماه بعد و همچنین سه ما بعد از پیوند از شما نمونه ی مغز استخوان گرفته میشه و بعد از اون دیگه از شما نمونه ی مغزاستخوان نمی گیرن.

اوایل هفته ای یکبار باید آزماشی خون داده و به دکتر پیوند نشون بدید و سپس فاصله ی بین نمونه گیری و ملاقات با دکتر زیاد میشه(مراقب باشید که سرما نخورید) . الان من هر 2 ماه یکبار میرم اما اونایی که همزمان با من پیوند کردن هر 8 ماه میان بستگی به بدن فرد داره و اینکه چقدر رعایت کنی. من یکم ... و زیاد مراقب نبودم و چند بار سرما خوردم، یکی از بیماریهایی که باعث خراب کردن پیوند میشه همین سرماخوردگیه پس مراقب باشید. اگه این اطلاعات کافی نیست یا ابهام و سؤالی هست می تونید در قسمت کامنت بنویسید یا بپرسید تا در اولین فرصت جوابتون رو بدم. فقط یک نکته دکتر خودتون رو باور کنید و به خدا ایمان داشته باشید و به بدن خودتون بفهمونید که فرمانده شمایید نه اون، هر روز به بدنتون دستور بدید برای خوب شدنش تلاش کنه.

موفق و سلامت باشید

/ 9 نظر / 68 بازدید
بی بی گل

منصور راجع به نیت نماز جدی گفتی؟ ما که از وقتی پامون تو مسجد باز شد و نشستیم پا صحبت آخوندها فقط شنیدیم که گفتن تو نماز های واجب باید کلمه واجب رو گفت

گندم

مرسی واقعا اطلاعاتی که دادین خودمو بهتر می تونم آماده کنم.راستش هنوز نتونستم اونطور که باید با وضعم کنار بیام...ولی دکترم گفته باید پیوند انجام بدن و با این حساب فکر کنم کم کم ازم خبری نشه..فکر کنم یکم سخته.یعنی واقعا خیلی روم تاثیر گذاشته..سخته..من فکر می کردم با شیمی درمانی خوب می شم تموم می شه ولی وقتی فهمیدم بی فایده بوده باید پیوند بشم راستش خیلی ناراحت شدم...کاری که می تونم بکنم اینه که امیدم را از دست ندم...این مدت هم تمامه نوشتهاتو چند بار خوندم.واقعا کمکم می کنه.واقعا خیلی لطف بزرگی کردی که نوشتی...ممنونم.. فکر کنم کامنت بعدیم بعد از پیوندم باشه..یکم طول می کشه ولی خب حتما میام...بازم ممنونم...امیدم به خداست

مهرنوش

سلام آقا منصور امیدوارم که حالتان خوب باشد و روزبه روز هم بهتر شوید. من هم نوشته شما را خواندم و یاد خاطرات دوران شیمی درمانی و روزهای پیوند و سختیهای آن افتادم البته شکر خدا که توانستم این روزها را با کمک خدا بگذرانم ولی روزهایی بر من گذشت که مرگ را به چشم خودم دیدم من بعد از پیوندم بعلت مصرف زیاد ساندیمون دچار مسمومیت دارویی شدم که همه دکترها بعد از شنیدن اینکه من زنده هستم تعجب می کردند الحمدالله که الان حالم بهتر است ولی هنوز قرص مصرف می کنم و واکسنها را شروع نکرده ام . به اداره هم می روم و می توانم بچه ام را بغل کنم و این خودش هزار بار جای شکر دارد. دلم می خواهد با کسانی که پیوند شده اند ارتباط داشته باشم و حالشان را جویا شوم. اگر مایل باشی به ایمیل من پیام بفرست و از حال خودت برایم بنویس خوشحالم که تو هم بعد از این امتحان الهی به سلامت بیرون آمده ای و برایت سلامتی و خوشبختی آرزومندم. Mehrnoosh312010@yahoo.com

نازلی

من خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم . تو واقعا شجاعی . پدرم تشخیص م م ( میلوم متعدد ) روش گذاشتن و قراره پیوند مغز و استخوان بشه 60 سالشه و من خیلی میترسم قراره آتولگ پیوند بزنن و دکترش دکتر الهی هست . میتونی به من اطلاعات بدی . ممنون .

مونا

سلام بهت تبریک میگم که این همه شجاعی.منمcml دارم قرار بود پیوند شم اما خون خواهر برادرم به من نخورد و دکترم گفتن فعلا نیاز نداری.با حرفایی که زده بودی به من ارامش دادی.مرسی

زهرا

منصور جان ، من به شکر خدا بیمار نیستم اما اتفاقی نوشته هات رو دیدم وخوندم.طرز بیانت بسیار به دلم نشست وفکر میکنم به یک بیمار آرامش زیادی میدی .امیدوارم مشکلات شما وهمه ی بیماران بزودی رفع بشه و در دوران درمان نیز صبور و آرام و پر امید باشید.آمین

قائدی

باعرض سلام و ادب خدمت شما دوست عزیز. انشاالله که عمر طولانی و باعزت داشته باشید. راستش بدر من هم به مدت یکسال هست که رفت دکتر .اما خونش همچنان بایین.آخرین آزمایش با بلاست 30 درصد منجر به بستری شدن بدرم شد. بعد از شیمی درمانی بلاکت او امروز بالا ، فردا بایین ، امروز بالا فردا بایین. منتظر مرخص شدن او از بیمارستان هستیم. ( شیراز- نمازی ) - اما سرطان او اولی mds و دومی aml خون. بنظر شما آیا نیاز به بیوند مغز استخوان خواهد داشت ؟ حدودا چقدر طول می کشد؟ خیلی سخته ؟ هزینه اش چنده ؟ آیا بزشک و بیمارستان هم مهمه ؟ شما کجا انجام دادید و توسط چه بزشکی ؟ امید به زندگی چند ساله ؟ ببخشید با سؤال های زیادم .منتظر جواب شما دوست عزیز هستم .کمی درباره بیوند مغز استخوان بگوییو و اینکه از چه کسی باید بیوند گرفته شود / باتشکر و آرزوی سلامتی تمام بیماران

ای پارا

سلام تو رو خدا در مورد سرطان خون چی میدونی باید بات بحرفم خواهش [ناراحت]

التماس دعا

سلام .وبلاگ خوبی دارین..عشق من مبتلا به سرطان خون شده دیروز عمل پیوند مغز استخوان داشته .اخه چرا من..داشتیم بهم میرسیدیم ولی نمیدونم چرا اینجوری شد دیگه جون ندارم همش گریه خدا داری میبینی تورو به پهلوی شکسته فاطمه زهرا قمست میدم عشق منو خوب کن یا بزار بهش برسم یا نزار نفس بکشم خواهش میکنم خدا.....التماستون میکنم به پاتون میوفتم از ته دل براش دعا کنید تورخدا همتون درک میکنید ....یک خواهشی ازتون دارم لطفا خواهشن هرکی این عمل پیوند رو انجام داده یا کسی رو میشناسه که پیوند انجام داده بمن خبر بده بگه چطوریه این جیمیلمه salem.as1371@gmail.com ترس همه وجودمو گرفته بخدا ..التماس دعا