بروشور بیمارستان شریعتی درباره شیمی درمانی

 سه شنبه 11 اسفند 88 که رفته بودم بیمارستان شریعتی یه بروشور دیدم که در مورد شیمی درمانی توش توضیح داده بود، برداشتمش و با خودم آوردمش تا مطالعه کنم، گفتم بد نیست شما هم یکمی در مورد این چیزا اطلاع داشته باشید .

شیمی درمانی چیست؟

درمان بیماری از طریق بکار بردن داروهای شیمیایی با روش تزریقی یا خوراکی را شیمی درمانی گویند. (خوب شد توی بروشور نوشتن شیمی درمانی چیه وگرنه ما از کجا می خواستیم بدونیم که شیمی درمانی همون درمان شیمیایی میباشد؟)

داروهای شیمی درمانی چگونه عمل می کنند؟

بعضی از سلول های بدن به علل نامعلومی به صورت افسار گسیخته رشد می کنند و از جایی به جای دیگر در بدن حرکن کرده به فعالیت خود ادامه می دهند. کار داروهای شیمی درمانی این است که قدرت رشد و تکثیر (اضافه شدن) این سلولها را از بین ببرند. توجه داشته باشید که این داروها می توانند روی سلولهای طبیعی هم اثر ناخوشایند داشته باشند ولی پس از پایان دوره شیمی درمانی اکثر سلولهای طبیعی به سرعت بهبود یافته و به حالت اولشان بر میگردند. (یک ساعت نشسته و این همه نوشته، از اول می گفت: شیمی درمانی همه ی سلول هارو از بین میبره)

آیا شیمی درمانی درد دارد؟

معمولا مصرف داروهای شیمی درمانی درد ندارد. اما اگر در هنگام تزریق دردی احساس کردید به پزشک یا پرستار مسئول تزریق فورا اطلاع دهید. (شیمی درمانی واقعا در نداره من خودم 3 دوره شیمی درمانی شدم)

دوره درمان یا شیمی درمانی چه مدت طول می کشد؟

مدت درمان و فاصله بین درمانها به نوع دارو و واکنش بدن بیمار بستگی دارد، شیمی درمانی ممکن است به صورت روزانه و هفتگی یا تزریقات ماهانه انجام گیرد. معمولا داروها را به ترتیبی می دهند که در فاصله دو تزریق، فرصت کافی برای رشد و ترمیم سلول های طبیعی آسیب دیده باشد و بدن توان طبیعی خود را از نو بدست آورد. (شیمی درمانی اول من با داروی وین کریستین (قرمز رنگ) بود که به مدت 1 ماه هر 7 روز در میون باید تزریق می کردم، 16 روزش رو توی بیمارستان بستری بودم و برای دو مرحله ی بعد به درمانگاه خون بیمارستان شریعتی مراجعه کردم. شیمی درمانی دوم فلنگ(آبی رنگ) بود که سه روز پشت سر هم تزریق می شد و 26 روز توی بستری بودم. در هر دو دوره وقتی تعداد سلول های خونیم به حد طبیعی رسید من رو مرخص کردن)

آیا همزمان با شیمی درمانی می توان داروهای دیگر مصرف کرد؟

چون بعضی از داروها ممکن است در عمل و اثر داروهای شیمی درمانی اشکال ایجاد کنند حتما لازم است پزشک را در جریان داروهایی که مصرف می کنید قرار دهید و هیچ وقت سرخود دارویی مصرف نکنید (حتی واسه خوردن قرص های سرماخوردگی هم باید با پزشک مشورت کنید، همچنین خوردن بعضی غذاها در زمان شیمی درمانی و بعد از اون ممنوعه. خیلی رعایت کنید چون در طول شیمی درمانی سیستم دفاعی بدن خیلی ضعیف میشه. یادتون باشه اصلا نباید سرما بخورید چون خیلی خطرناکه)

هنگام شیمی درمانی چه کار باید انجام داد؟

سعی کنید حالت آرام داشته باشید و با خواندن کتاب، دعا و گوش دادن به موسیقی ، خود را سرگرم کنید. در حین شیمی درمانی زمانی که دارو در جریان است از اسانس نعناع مثل قرص های مکیدنی نعناع استفاده کنید. ( در هنگامی که دارو در جریانه بهتره روحیه ی خودتون رو بالا ببرید، آهنگ های شاد گوش کنید، به آینده و اهدافتون فکر کنید و بدونید که این نیز بگذرد)

آیا در طول دوره ی درمان با شیمی درمانی می توان بچه دار شد؟

در طول دوره ی شیمی درمانی تا اطلاع بعدی نباید بچه دار شد اما روابط زناشویی ممنوع نیست. (اینم سؤال بود؟ خوب بچه می خوای برو پرورشگاه یا شیرخوارگاه و یه طفل معصوم رو به فرزندی قبول کن)

آیا داروهای شیمی درمانی عوارضی در بدن بوجود می آورد؟

عوارضی که ممکن است این داروها در بدن بوجود بیاورند بستگی به شدت واکنشی دارد که بدن بیمار نسبت به دارو نشان می دهد. که شایعترین آن عبارت از : تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، اسهال، یبوست، ناراحتی دهان و گلو، ریزش مو، احتمال عفونت(که با علائمی مثل تب، لرز ، عرق کردن هنگام خواب ، اشکال در دفع ادرار و سرفه شدید بروز می کند)، ناراحتی پوستی ، نامنظم شدم عادت ماهانه و یا قطع آن در خانمها ، احساس ضعف و خستگی و تنگی نفس، خواب رفتگی و گزگز در انگشتان و اختلال در تعادل، تورم صورت و دستها و پاها و یا شکم، خونریزی. ( تمام این عوارض در یک نفر دیده نمیشه مخصوصا اگر آقا باشه)

با عوارض شیمی درمانی چه می توان کرد؟

الف) تهوع و استفراغ

چون اکثر داروهای شیمی درمانی مخاط معده را تحریک می کنند معمولا همراه با داروهای شیمی درمانی، داروهایی برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ به شما داده می شود. با این همه اگر نکات زیر را رعایت کنید از حالت تهوع واستفراغ شما کم خواهد شد.

1.    هربار که غذا می خورید، کم بخورید. (غذاهای بیمارستان از بس خوشمزه است که خود به خود نمی تونی زیاد بخوری)

2.    مایعات ضروری را 1 ساعت قبل از غذا بخورید نه همراه آن. ( معلو نیست منظورش از مایعات ضروری چی بوده؟ ولی بعضی قرص هارو باید با غذا میل کرد)

3.    سعی شود ظاهر غذاها اشتها آور باشد.( این کار در بیمارستان خیلی رعایت میشه برای مثال ماهی رو با چشم و پوست و دم میارن تا حسابی اشتهات باز بشه)

4.    سه روز اول پس از انجام شیمی درمانی سعی شود از گوشت مثل مرغ و ماهی استفاده شود و پس از این مدت می توان از گوشت قرمز بخصوص ماهیچه استفاده کرد.( البته اگه تونستی بخوری چون اشتهات خیلی کم میشه)

5.    آهسته غذا بخورید و غذا رو خوب بجوید.(واسه این کار زیاد تلاش نکنید چون بعد از شیمی درمانی تا یه مدتی مزه ی غذاها واستون عوض میشه و خود به خود غذا خوردنتون آروم میشه)

6.    با باز کردن پنجره ، هوای تازه و تمیز تنفس کنید.( مواظب باشید که سرما نخورید)

7.    از خوردن غذاهای خیلی محرک(ادویه دار) خودداری شود. (سعی کنید از ادویه جات اصلا استفاده نکنید حتی توی غذا های معمولی)

8.    روز تزریق داروی شیمی درمانی، غذاهای سنگین که هضمش دشوار است ، نخورید. (یادتون باشه حتما یه چیزی بخورید و معده شما خالی نباشه)

9.    مایعات خنک و کم شیرین مثل آب و آب سیب به حد کافی مدتی قبل یا مدتی بعد از غذا بخورید.

10. از رفت و آمد کسانیکه بوهای تندی مثل سیگار و عطر تند از آنها به مشام میرسد در اطراف خود جلوگیری کنید. (این خیلی مهمه چون بوی تند باعث تحریک ریه ها و بالا رفتن ضربان قلبتون میشه، اگر کسی در نزدیکی شما در حال سیگار کشیدن بود حتما بهش تذکر بدید و اگر شعور نداشت از اونجا دور بشید.)

11. بعد از غذا تا 2 ساعت به حالت نشسته استراحت کنید و از دراز کشیدن خودداری کنید.

12. موقعی که حالت تهوع دارید از راه دهان نفس عمیق بکشید.

( حالت تهوع یه چیز معمول در طی شیمی درمانیه نباید زیاد از حالت تهوع بترسید چون هرچقدر بتریسد بدتر میشه، نهایتش اینه که استفراغ کنید پس نترسید)

ب) بی اشتهایی

معمولا بی اشتهایی در چند روز اول پس از شروع هر دوره درمانی، پیدا می شود. برای رفع بی اشتهایی نکات زیر رعایت شود:

1.    دفعات غذا خوردن را زیاد کنید ولی هر بار مقدار کمی بخورید.( یادتون باشه که بدنتون به انرژی نیاز داره و این انرژی از طریق غذا خوردن تامین بشه بهتره تا بهتون سرم غذایی وصل کنن پس بهتره با بی اشتهایی مقابله کنید)

2.    قبل از غذا خوردن قدم بزنید.(یه مقدار بعد از شیمی درمانی بدن ضعیف میشه ولی تلاشتون رو بکنید که قدم بزنید)

3.    در اثر داروی شیمی درمانی ممکن است اختلالی در پرزهای چشایی پیدا شود و اشتهای شما به گوشت و فرآورده های گوشتی از بین برود. با زدن چاشنی ها و سس های گوناگون به گوشت، می توانید آن را خوشمزه کنید. (در این مورد با پزشک خودتون مشورت کنید)

پ) اسهال

اگر به اسهال افتادید و همراه با آن درد و انقباض شکم داشتید، موضوع را با پزشک در میان بگذارید و برای بند آمدن اسهال، نکات زیر را رعایت کنید:

1.    مایعات فراوان بخورید مانند آب، آب سیب ، چای کمرنگ.

2.   

/ 0 نظر / 20 بازدید