داروی نوترکیب (درمان سرطان خون و پستان) ساخت محققان ایران

دکتر مهبودی، عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که داروی «پگاژن» به طور کلی تحریک کننده تولید سلول‌های خونی است، اظهار داشت: پگاژن، فرم طولانی اثر فاکتور تحریک رشد کولونی‌های گرانولوسیتی (PEG-GCSF) است.

به گفته وی، مورد اصلی استفاده این دارو، پیشگیری و درمان نوتروپنی ناشی از انجام شیمی درمانی در بیماران مبتلا به بدخیمی‌های گوناگون است. نوتروپنی حالتی است که در نتیجه کاهش سلول‌های سفید خون بروز می‌کند. از آنجا که این سلول‌ها، وظیفه دفاع در برابر عوامل بیماری‌زای خارجی را دارا هستند، کاهش آنها فرد را مستعد ابتلا به عفونت‌های گوناگون می‌کند.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران با بیان این که نوتروپنی یکی از عوارض شیمی درمانی با دوز بالا (Dens Dose Chemotherapy) در بیماران مبتلا به سرطان است که گاهی به بروز عفونت‌های شدید و خطرناک در این بیماران منجر می‌شود، افزود: شیمی درمانی با دوز بالا یکی از راه‌های موفق درمان بدخیمی‌هایی چون سرطان خون و پستان است و محروم شدن بیماران از این درمان به دلیل عوارضی چون نوتروپنی، بر میزان پیامدهای جبران ناپذیر شامل مرگ و میر ناشی از سرطان می‌افزاید.

وی خاطرنشان کرد: GCSF عاملی است که با اثرگذاری بر مغز استخوان سبب افزایش ساخت نوتروفیل‌ها شده و به این ترتیب از بروز نوتروپنی‌های کشنده جلوگیری می‌کند. درنمونه معمولی دارو، بیمار مجبور به مصرف روزانه دارو است اما نوع نوترکیب که PEG-GCSF نام دارد ماندگاری بالایی داشته و به تدریج در خون آزاد می‌شود؛ بنابراین بیمار هر شش روز یکبار نیازمند مصرف داروست.

وی خاطرنشان کرد: کاهش دفعات تزریق موجب کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق روزانه، کاهش واکنش‌های پوستی و همچنین کاهش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های مربوط به مراجعه روزانه به مرکز درمانی برای انجام تزریق می‌شود.

مهبودی با بیان این که تا کنون نوع معمولی این دارو از تولید داخل و واردات تامین شده است، به ایسنا گفت:‌ کارآزمایی بالینی دارو نوترکیب پگاژن برای درمان سرطان در بیمارستان امام (ره) و مرکز تحقیقات سرطان جهاد دانشگاهی صورت گرفته و تا یک سال آینده هم ادامه دارد. دارو، مجوز ورود به بازار را نیز دریافت کرده و در حال تعیین قیمت است که امیدواریم تا پایان مهرماه با قیمتی 30 تا 40 درصد مشابه خارجی وارد بازار شود.

وی با بیان این که برای تولید این دارو، مدت پنج سال فعالیت تحقیقاتی در واحد تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان دارویی سازنده، صورت گرفته است، تصریح کرد: هر ویال داروی نوترکیب خارجی دو هزار دلار قیمت دارد که گران بودن و در برخی موارد کمیابی آن، مشکلات زیادی را برای بیماران مبتلا به سرطان ایجاد کرده است.

به گفته وی، با تولید «پگاژن» که گونه ساخت داخل PEG-GCSF با همان اثرات درمانی است بیماران مبتلا به سرطان خواهند توانست با صرف هزینه‌های بسیار کمتر این دارو را به راحتی تهیه کرده و دوره‌های شیمی درمانی خود را کامل کنند.

منبع : isna.ir

/ 3 نظر / 24 بازدید
فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1649962027

میلاد

ALL به NK- Cell تغییر یافت یعنی چی؟منم ای ال ال دارم.

میلاد

سلام. منم aal دارم.گفتی مال تو تغیر کرده یعنی چی؟ انقد اطلاعات خوبه واقعا ولی انقدر که بهش فکر می کنی باعث نشه بهت گیر بده ولت نکنه...تلقین خیلی تاثیرگذاره مطمعنم میدونی.بدن با ذهن ارتباط داره کارکردهاش هم همینطوور.قدرت تلقین خیلی اثرش زیاده.یه جورایی مثل کتاب راز.شاید سی درصد کتاب راز حقیقت باشه از نظر علمی.من روانشناسی میخونم و با وجود سرطان ترک تحصیل نکردم.تلقین رو به باورت تبدیل کن.درمان میشی..