سرطان پایان زندگی نیست

سنندج - مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: حدود دو سوم از سرطانها قابل پیشگیری هستند و درمان یک سوم سرطان ها نیز در صورت تشخیص زودرس امکانپذیر است.

به گزارش خبرنگار، ابراهیم قادری ظهر پنج شنبه در نشست مطبوعاتی  به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی استان اظهار داشت: در سال گذشته  هزار و 515  فرد مبتلا به سرطان در کردستان شناسایی شدند که از این تعداد 905 نفر مرد و 610 نفر نیز زن بودند.
وی افزود: سرطانهای دستگاه گوارش از شایع ترین سرطانها در میان  مردم کردستان است.


متخصص اپیدمیولوژی و مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: سرطان پوست با 140 مورد، معده 127 مورد، مثانه 97 مورد، مری 88 مورد، کولورکتال 77 مورد و پروستات با 75 مورد ابتلا به ترتیب از شایع ترین سرطانها در مردان بوده است.

قادری یادآور شد: سرطان پستان با 123 مورد ، پوست 80 مورد ، مری 69 مورد ، کولورکتال 57 مورد ، معده 46 مورد و خون 32 مورد  شش سرطان شایع در میان زنان در استان است.

وی در بخشی از سخنان خود به فعالیت 23 مرکز پاتولوژی در کردستان اشاره کرد و ادامه داد: در این مراکز نمونه بافتی بیماران مشکوک به سرطان که از طرف پزشکان و بیمارستانها ارجاع می شوند مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: متاسفانه سرطان دومین عامل مرگ و میر پس از بیماریهای قلبی- عروقی  در کردستان است و بر اساس آمار  23/15 درصد از کل مرگ و میر ها در استان مربوط به سرطانهاست.

قادری اظهار داشت: سرطان رشد غیر طبیعی و اختلال در عملکرد سلول ها است و افزایش سن، استعمال دخانیات به ویژه سیگار، قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران ، رژیم غذایی نامناسب ، مصرف غذاهای پر چرب ، عدم تحرک کافی و قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب به مدت طولانی از فاکتورهای مهم خطرساز ابتلا به سرطان است.

وی افزود: سموم باقیمانده در مواد غذایی برخی مواد نگهدارنده خوراکی از قبیل ترکیبات نیترات و مواد شیمیایی که در برخی مشاغل استفاده می شود از دیگر عوامل خطر ساز در ابتلا به سرطانها هستند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: مصرف روزانه حداقل دو تا سه عدد میوه اندازه متوسط و یک تا دو لیوان سبزی خرد شده، استفاده از ماهی حداقل دو بار در طول هفته، انجام حداقل سه بار و هر بار یک ساعت ورزش در هفته، مصرف نان سبوس دار و کم نمک، کاهش مصرف روغن و استفاده از روغن زیتون، کلزا و هسته انگور و استفاده از وسایل پوششی مناسب در صورت قرار گرفتن به مدت طولانی زیر نور آفتاب  از مهمترین اقداماتی است که از ابتلا به اکثر سرطانها پیشگیری می کند.

قادری یادآور شد: در صورت وجود فرد مبتلا به سرطان در خانواده افراد می توانند با پزشکان خود مشورت کنند تا تحت غربالگری های منظم قرار گیرند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه موفقیت در مبارزه با سرطان و پیشگیری از آن به شدت به همکاری بین بخشها و سازمانها وابسته است لذا مبارزه با سرطان وظیفه همه سازمانها و ارگانهاست و دانشگاه علوم پزشکی سهم کمی در مبارزه با سرطان دارد.

متخصص اپیدمیولوژی و مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت:  سرطان را با کار گروهی و همکاری همه سازمانها تا حدود زیادی می توان کاهش داد و لازم است در این زمینه اقدامات جدی انجام شود.

منبع : خبرگزاری مهر


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ٢ بهمن ۱۳٩۳ توسط منصور ویروس
.: Weblog Themes By :.

اسلایدر