سرطان پایان زندگی نیست

دستاوردهای جدیدی که در دو دهه ی اخیر در زمینه ی کنترل سرطان رخ داده سبب رشد 60 درصدی افزایش طول عمر بیماران شده و به همین علت امروز بیماری سرطان در کودکان را تقریبا به عنوان یک بیماری قابل علاج می شناسیم.
دکتر ابوالقاسمی، رئیس انجمن سرطان کودکان ایران، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: دستاوردهای ما در زمینه ی سرطان کودکان در دهه ی اخیر واقعاً شگفت انگیز بوده زیرا که ما بدون استفاده از دارو های جدید و فقط با تغییر ترکیبات دارو های قبلی توانستیم شاهد افزایش میزان طول عمر بیماران از 25 درصد به 85 درصد باشیم و این تغییر شگرف نشان دهنده ی آن است که در واقع سرطان کودکان امروزه به عنوان یک بیماری قابل علاج شناخته شده و بسیاری از بیمارانی که در این دو دهه درمان شدند اکنون به زندگی برگشتند، ازدواج کردند، بچه دار شدند و دوران بیماری خود را فراموش کردند.


وی درباره ی وضعیت کیفی دارو ها در زمینه ی سرطان گفت: در این زمینه دارو های زیادی در دسترس است که کیفیت خوبی دارند بعضی از این دارو ها در داخل تولید می شوند و متخصصین ما در تلاشند که کیفیت آن ها را بهبود ببخشند.

دکتر ابوالقاسمی در ادامه گفت: به طور کلی در زمینه ی داروهای ضد سرطان دو مقوله داریم: یکی از دارو هایی که از قبل استفاده می شدند و نقش مهمی در درمان سرطان ایفا می کند این دسته از دارو ها، داروهایی هستند که با استفاده از ترکیبات مختلف آن ها، حوصله ی پزشک و حوصله ی بیمار می توانند در درمان سرطان بسیار تاثیر گذار بوده و معمولاً گران هم نیستند.

وی افزود: اما دارو هایی که جدید به بازار می آیند معمولاً به دلایل مختلف گران هستند مثلاً برای تحقیق، توسعه و تولید آن ها هزینه ی زیادی شده است بنابراین ما باید جیب مردم ، هزینه های موجود در سبد سلامت و منابع مان را در نظر بگیریم و دارو ها را به گونه ای انتخاب کنیم که مردم برای درمان سرطان دچار فقر نشوند. تمام پزشکان و مسئولان مربوط در این زمینه مسئولند و این نکته ایست که باید مورد توجه سیاست گذاران بخش سلامت و اطبا قرار گیرد.

منبع : تبیان نیوز


نوشته شده در تاريخ یکشنبه ٢٤ دی ۱۳٩۱ توسط مهیار
.: Weblog Themes By :.

اسلایدر