سرطان پایان زندگی نیست

محققان یک شرکت دانش بنیان دارویی موفق به تولید داروی نوترکیب درمان سرطان بویژه سرطان‌های خون و پستان شدند که این دارو تا پایان مهر ماه سال جاری وارد بازار می‌شود.


دکتر مهبودی، عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که داروی «پگاژن» به طور کلی تحریک کننده تولید سلول‌های خونی است، اظهار داشت: پگاژن، فرم طولانی اثر فاکتور تحریک رشد کولونی‌های گرانولوسیتی (PEG-GCSF) است.

به گفته وی، مورد اصلی استفاده این دارو، پیشگیری و درمان نوتروپنی ناشی از انجام شیمی درمانی در بیماران مبتلا به بدخیمی‌های گوناگون است. نوتروپنی حالتی است که در نتیجه کاهش سلول‌های سفید خون بروز می‌کند. از آنجا که این سلول‌ها، وظیفه دفاع در برابر عوامل بیماری‌زای خارجی را دارا هستند، کاهش آنها فرد را مستعد ابتلا به عفونت‌های گوناگون می‌کند.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران با بیان این که نوتروپنی یکی از عوارض شیمی درمانی با دوز بالا (Dens Dose Chemotherapy) در بیماران مبتلا به سرطان است که گاهی به بروز عفونت‌های شدید و خطرناک در این بیماران منجر می‌شود، افزود: شیمی درمانی با دوز بالا یکی از راه‌های موفق درمان بدخیمی‌هایی چون سرطان خون و پستان است و محروم شدن بیماران از این درمان به دلیل عوارضی چون نوتروپنی، بر میزان پیامدهای جبران ناپذیر شامل مرگ و میر ناشی از سرطان می‌افزاید.

وی خاطرنشان کرد: GCSF عاملی است که با اثرگذاری بر مغز استخوان سبب افزایش ساخت نوتروفیل‌ها شده و به این ترتیب از بروز نوتروپنی‌های کشنده جلوگیری می‌کند. درنمونه معمولی دارو، بیمار مجبور به مصرف روزانه دارو است اما نوع نوترکیب که PEG-GCSF نام دارد ماندگاری بالایی داشته و به تدریج در خون آزاد می‌شود؛ بنابراین بیمار هر شش روز یکبار نیازمند مصرف داروست.

وی خاطرنشان کرد: کاهش دفعات تزریق موجب کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق روزانه، کاهش واکنش‌های پوستی و همچنین کاهش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های مربوط به مراجعه روزانه به مرکز درمانی برای انجام تزریق می‌شود.

مهبودی با بیان این که تا کنون نوع معمولی این دارو از تولید داخل و واردات تامین شده است، به ایسنا گفت:‌ کارآزمایی بالینی دارو نوترکیب پگاژن برای درمان سرطان در بیمارستان امام (ره) و مرکز تحقیقات سرطان جهاد دانشگاهی صورت گرفته و تا یک سال آینده هم ادامه دارد. دارو، مجوز ورود به بازار را نیز دریافت کرده و در حال تعیین قیمت است که امیدواریم تا پایان مهرماه با قیمتی 30 تا 40 درصد مشابه خارجی وارد بازار شود.

وی با بیان این که برای تولید این دارو، مدت پنج سال فعالیت تحقیقاتی در واحد تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان دارویی سازنده، صورت گرفته است، تصریح کرد: هر ویال داروی نوترکیب خارجی دو هزار دلار قیمت دارد که گران بودن و در برخی موارد کمیابی آن، مشکلات زیادی را برای بیماران مبتلا به سرطان ایجاد کرده است.

به گفته وی، با تولید «پگاژن» که گونه ساخت داخل PEG-GCSF با همان اثرات درمانی است بیماران مبتلا به سرطان خواهند توانست با صرف هزینه‌های بسیار کمتر این دارو را به راحتی تهیه کرده و دوره‌های شیمی درمانی خود را کامل کنند.

منبع : isna.ir


نوشته شده در تاريخ شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱ توسط مهیار
.: Weblog Themes By :.

اسلایدر