سرطان پایان زندگی نیست

رییس بیمارستان تخصصی امید در مشهد گفت: سرطان یک بیماری قابل پیشگیری و درمان است لذا نگرشها نسبت به غیرقابل درمان بودن این بیماری باید اصلاح شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا دکتر 'سیدامیر آل داوود' روز سه شنبه به مناسبت 'هفته اطلاع رسانی پیشگیری از سرطان' در جمع خبرنگاران افزود: تحقیقات انجام شده نشان می دهد که با تشخیص به موقع حدود 40 درصد از سرطانها بطور قطعی درمان می شوند و بقیه نیز قابل معالجه هستند.

رییس تنها مرکز تخصصی درمان سرطان در شمال شرق کشور ادامه داد: هم اکنون کشورهای پیشرفته با تشخیص زودرس سرطان و برنامه های مستمر پیشگیری و درمانی به موفقیتهای بسیاری در زمینه معالجه و کنترل سرطان دست یافته اند.


دکتر آل داوود تغذیه صحیح، داشتن وزن مناسب، خودداری از استعمال دخانیات، حرکت جسمانی مناسب، دوری از استرس، تفکر مثبت و مصرف روزانه میوه و سبزی را از جمله راهکارهای پیشگیری از سرطان برشمرد.

این متخصص انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه 'سرطان پوست' را شایعترین نوع سرطان در کشور و دنیا دانست و گفت: سرطان پوست به دلیل اینکه به راحتی معالجه می شود و مرگ و میر آن اندک است معمولا جزو آمارها محسوب نمی شود.

وی اظهار داشت: پس از آن، سرطان معده، پستان، روده بزرگ و سرطانهای دستگاه گوارش به ترتیب شایعترین نوع سرطانها گزارش شده اند.

او با بیان اینکه برنامه های غربالگری برای انواع سرطانها لازم نیست افزود: اجرای برنامه های بیماریابی برای همه سرطانها کاری منطقی نیست اما در برخی سرطانها مانند پستان غربالگری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رییس بیمارستان امید اظهار داشت: هم اکنون برنامه منظمی برای غربالگری سرطان پستان در استان خراسان رضوی و کشور نداریم و این در حالی است که اغلب این سرطانها در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند.

دکتر آل داوود گفت: هرچه سرطان در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود موفقیت در روند بهبود و درمان آن کاهش می یابد.

وی انجام برنامه های غربالگری و خودآزمایی را از عواملی عنوان کرد که نقش مهمی در تشخیص و کنترل سرطان پستان دارند.

او همچنین با اشاره به گرانی برخی داروهای سرطان افزود: امسال حمایتهای خوبی برای کمک به تامین داروهای بیماران سرطانی از سوی دولت شده و در این زمینه گاهی تا 80 درصد هزینه این بیماران نیز پرداخت می شود.

نهم تا پانزدهم بهمن ماه 'هفته اطلاع رسانی پیشگیری از سرطان' نامگذاری شده است.

منبع :سلامت نیوز


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٠ توسط مهیار
.: Weblog Themes By :.

اسلایدر