سرطان پایان زندگی نیست

پزشکان در یک آزمایش جدید دریافته‌اند سلنیوم که یکی از منابع غنی آن مغز خشکبار است در پیشگیری از سرطان تاثیری ندارد.

این پزشکان تاکید کردند در حال حاضر هیچ مدرک مستدلی وجود ندارد که تایید کند مصرف دوز بالای سلنیوم بعنوان یک مکمل معمول رژیم غذایی می‌تواند از بروز سرطان پیشگیری کند .

به گزارش خبرگزاری رویترز، سلنیوم یک ماده معدنی است که وجود آن در بدن انسانها ضروری است و در خاک و سنگ‌ها نیز یافت می‌شود در حالی که دوز توصیه شده برای مصرف روزانه این مکمل برای افراد بالغ بین 30 تا 55 میکروگرم درروز متغیر است.

این پزشکان خاطرنشان کردند که برخی از شرکتهای تولید کننده این مکمل ادعا می‌کنند که مصرف دوز بیشتر سلنیوم مزایای سلامتی بیشتری ‌خواهد داشت و در پیشگیری از سرطان نیز موثر است.

دکتر مارکو ونیستی یکی از متخصصان در این بازبینی مطالعاتی در دانشگاه مودینا و ریگیوامیلیا در ایتالیا در این رابطه گفت: ما هنوز تصویر دقیقی از چگونگی اثرگذاری سلنیوم بر سلامت انسان در اختیار نداریم.

دکترونیستی و دستیاران وی با هدف تمرکز دقیق‌تر روی اثرگذاری سلنیوم به ویژه در مورد سرطان 55 مطالعه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این مطالعات رابطه بین سلنیوم با انواع مختلف سرطان را بررسی کرده بودند. آنها در بیشتر این «مطالعات مشاهد‌ه‌ای» بررسی کردند که افراد داوطلب هر روز چه مقدار سلنیوم دریافت می‌کنند یا مقدار این عنصر در خون یا ناخن آنها چقدر است و سپس احتمال ابتلا به سرطان در این افراد ظرف دو سال بعد بررسی می‌شود.

در مطالعات مشاهده‌ای معلوم شد که مصرف این عنصر مقدار بسیار کمی خطر ابتلا به سرطان را بیشتر در مردان کاهش می‌دهد اما از طرفی در آزمایشات بالینی با انتخاب اتفاقی شرکت کنندگان معلوم شد که مصرف سلنیوم تاثیری در کاهش خطر بروز سرطان ندارد.

دکتر وینستی تاکید کرد انجام مطالعات بیشتر مورد نیاز است تا مشخص شود که دقیقا چه مقدار از دوز روزانه سلنیوم برای سلامت انسان مفید است.


نوشته شده در تاريخ جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠ توسط مهیار

فریدایمانزاده متخصص اطفال و رییس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر گفت:
شیر مادر حاوی ایمنوگلوبولین، IgA و مواد محافظتی است که این مواد از تعداد دفعات مدفوع در نوزاد جلوگیری کرده و شدت دفع مدفوع را کم می‌کند که این مسأله باعث 
کاهش ابتلای نوزاد به یکسری از سرطان ها از جمله سرطان خون می شود.
رییس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ادامه داد: 
در مطالعات اخیر دیده شده است که تعداد بروز بیماری سرطان خون در کودکانی که با شیرمادر تغذیه می کنند کمتر از کودکانی است که شیرخشک مصرف می کنند.
این متخصص اطفال تصریح کرد: همچنین تغذیه با شیر مادر کودک را در مقابل ابتلا به انواع عفونت‌ها مصون نگه داشته و باعث رشد مغزی در آن ها می شود به طوری که گفته می شود این دسته از کودکان در دوران مدرسه، از سایر کودکانی که با شیرخشک تغذیه شده‌اند، باهوش‌تر هستند.


نوشته شده در تاريخ جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠ توسط مهیار

نتایج مطالعه‌ای که توسط سرگن و همکارانش انجام شد، نشان می‌دهد که پوست پرتقال تازه حاوی موادی به نام فلاونوتیملاست که اثرات ضد سرطان خود را از این طریق بروز می‌دهد.

پوست پرتقال تازه حاوی فلاونوئیدها بخصوص پلی متوکسی فلاون‌ها است که این مواد دارای اثر ضد تکثیر(آنتی پرولیفراتیو) و محرک آپوپتوز در سلول‌های سرطانی هستند.

براساس این مطالعه که به روش‌های مولکولی روی فلاونوئیدهای استخراج شده از عصاره پوست پرتقال و سلول‌های سرطانی (سرطان پستان) انجام شد، مشخص شد که این ترکیبات با افزایش کلسیم داخل سلول می‌توانند باعث تحریک مرگ از پیش برنامه ریزی شده در سلول‌های سرطانی شوند که این امر کاهش حجم توده و افزایش امکان بهبود در این بیماران را موجب می‌شود.


نوشته شده در تاريخ جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠ توسط مهیار

از خواص درمانی این کوه که زبانزد همه متخصصین mountain trapi (کوه درمانی)است، خواص مغناطیسی بوده که باعث تخریب سلول‌های سرطانی می‌شود.

نام این کوه باستانی پردیس است در حومه شهرستان جم از توابع عسلویه استان بوشهر و در نیمه های راه بندر کنگان به فیروز آباد شیراز قرار دارد. نکات قابل توجهی که در این کوه باستانی وجود دارد: قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است، چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست.

مغناطیس فوق العاده قوی کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متری کوه یعنی تقریبا انتهایی ترین نقطه مشخص آسفالت با ماشین توقف کنی و ترمز دستی را بخوابانید ، ماشین بجای سر پائینی به نرمی به سمت کوه کشیده می شود که البته همین مغناطیس برای رانندگان نا آشنا بسیار دردسر ساز بوده و تاکنون تعداد زیادی از خودروها بی اختیار با کوه تصادف کرداند.

کوه پردیس ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠ توسط مهیار

مطالعه بر روی زنهایی با قد یک متر و 52 تا یک متر و 75 سانتیمتر نشان می دهد در ازای هر 10 سانتیمتر از قد احتمال ابتلا به سرطان 16 درصد افزایش پیدا می کند.

 بر اساس بزرگترین مطالعه ای که تا کنون درمورد ارتباط میان قد و ابتلا به بیماری ها انجام گرفته، احتمال ابتلای افراد بلند قد به انواع رایج و مرگبار سرطان بیشتر از دیگر افراد است.

نتایج این مطالعه که بر روی 97 هزار زن مبتلا به بیماری سرطان در محدوده قدی یک متر و 52 تا یک متر و 75 سانتیمتر نشان می دهد احتمال ابتلای یک زن در ازای هر 10 سانتیمتری که نسبت به قد عادی بلندتر است، در حدود 16 درصد افزایش پیدا می کند.

همچنین نتایج این مطالعه که در مرکز غده شناسی لانست انجام گرفته نشان می دهد زنان قد بلند در خطر بیشتر ابتلا به 10 نوع از سرطان قرار دارند، سرطانهای سینه، روده، تخمدان و انواع سرطانهای پوستی از جمله این بیماری ها هستند.

در میان زنانی با قد متوسط میزان ابتلا به سرطان 850 نفر از میان 100 هزار نفر در سال است، در میان زنانی با قد 152 سانتیمتر از هر 100 هزار نفر سالانه 750 نفر به سرطان مبتلا می شوند اما در میان زنانی با قد 175 سانتیمتر و بیشتر سالانه هزار نفر از هر 100 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

محققان دانشگاه آکسفورد دریافتند که به ازای هر 10 سانتیمتر اضافه قد میزان احتمال ابتلا به سرطان سینه 17 درصد، سرطان تخمدان 17 درصد و سرطان رحم 19 درصد افزایش پیدا می کند. دلیل اصلی چنین ارتباطی ناشناخته است و بلندی قد با احتمال ضعیفتر ابتلا به دیگر بیماری ها از قبیل بیماری قلبی نیز در ارتباط است.

دانشمندان برای توضیح این پدیده دو نظریه ارائه کرده اند: هورمونهای رشد کودکی می توانند در بزرگسالی به ماده ای سرطانزا تبدیل شوند، یا اینکه به دلیل بالا بودن تعداد سلولهای بدن در انسانهای قد بلند، احتمال تبدیل شدن سلولهای سالم بدن به سلولهای سرطانی در این افراد بیشتر است.

بر اساس گزارش گاردین، با این همه محققان در مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا معتقدند افراد نباید از شنیدن این خبر هراسان شوند، بیشتر مردم قدی متوسط دارند و بلندی قد آنها تاثیر بسیار کوچکی بر احتمال ابتلای آنها به سرطان دارد.


نوشته شده در تاريخ جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠ توسط مهیار
.: Weblog Themes By :.

اسلایدر